Primary Color

Secoundary Color

Layout Mode

Body Background style

Select Background Color

Select Background Image


Atatürk ve İlçemiz

Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhurbaşkanı olduktan sonra yurt gezilerine başlamıştır. Bütün yurdu şehir şehir gezerek o çok sevdiği ve Milli Mücadelenin asıl kahramanları olan Türk milletini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerinde halkın sıkıntıları dinlemiş söyleyişlerde bulunmuştur.

Mustafa Kemal ATATÜRK bu yurt gezileriyle Türk milletine inkılâpların prensiplerini, felsefesini ve yeni Türk devletinin ilkelerini anlatmıştır. Hemen her geziye çıkışında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği uğrayacağı illerde karşılama töreni yapılmamasını duyurduğu halde öğretmeni, öğrencisi, köylüsü, işçisi, kadını erkeği Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün geçeceği yollara dökülmüşler onu çok derin sevgi ve hürmetle karşılamışlardır.

M. Kemal’i görmek her Türk için bir mutluluk kaynağı bir övünç kaynağı olmuştur. Görenler görmeyenler günlerce Mustafa Kemal’i anlatmışlardı. İşte Mustafa Kemal ATATÜRK böyle bir ziyaretine 21 Aralık 1930’da Edirne’ye gerçekleştirmiştir. Edirne halkı Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün geleceği gün ellerinde bayraklarla yollara dökülmüş Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü beklemeye başlamışlardır.

Mustafa Kemal ATATÜRK yol üzerindeki İskender, Söğütlüdere ve Hasköy köylerinde durarak, halk ile söyleyişlerde bulunmuştur. Mustafa Kemal ATATÜRK Edirne’de kaldığı 5 gün süresince il, ilçe ve köy heyetlerini kabul etmiş ve sorunlarını dinlemiştir.

Kız ve erkek öğretmen okullarını, liseyi, Gazi Kız Yatılı ve Karaağaç Yatılı okullarını ziyaret etmiş ve derslerde bulunmuştur. Mustafa Kemal ATATÜRK’ 25 Aralık 1930’da Edirne’den ayrılmış dönüş yolunda ilçemiz Havsa’da durarak kendisini bekleyen halkla sohbet etmiş, halkın sıkıntılarını dinlemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilkelerinin ve inkılâplarının önemini çok iyi kavramak gerekir. Hepimizin de çok iyi bildiği gibi Türk milleti 1911’den 1922’ye kadar neredeyse aralıksız sürüp giden pek çok yıkıcı savaşın içinde kalmıştır. Bu savaşlar Türk milletini her yönüyle yok olmanın eşiğine getirmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK komutanlığında Milli Mücadele kazanıldığı gibi ATATÜRK’ ün ilke ve inkılâplarının sayesinde Türk milleti bu olumsuzlukların üstesinden gelmeyi çok kısa bir sürede başarmıştır. Türk milleti her alanda hızlı bir kalkınmanın içine girmiştir.